Szakmai beszámoló az Anyaoltalmazó Alapítvány 2004. évi tevékenységéről
Az Anyaoltalmazó Alapítvány Átmeneti Anya- és Gyermekotthona 1992 óta nyújt átmeneti menedéket az ország bármely részéről érkező, halmozottan hátrányos helyzetű, magyar állampolgárságú anyáknak és gyermekeiknek, akik pszichés, szociális vagy egyéb okból - brutális, agresszív családi légkör, a szülői házon belüli sorozatos megoldatlan konfliktusok, tartós munkanélküliségből fakadó elszegényedés, elemi csapás vagy átmeneti ellehetetlenülés miatt - önhibájukon kívül krízishelyzetbe kerültek.
Otthonaink megnyitása óta 1279 anyának és 2319 gyermeknek nyújtottunk speciális ellátást. Ebben az évben kijutási lehetőségével élve 53 anya és 124 gyermek hagyta el intézményünket. 1 fő átlagosan 112 napot töltött anyaotthonunkban.
Az intézményben dolgozó szakmai team - szociális munkások, pedagógusok, pszichológusok, orvosok, gyógypedagógus, védőnő, jogász - összehangolt, egyéni szükségletfelmérésen alapuló, aktív családsegítő munkája komplex módon járult hozzá az anyák élethelyzetének mielőbbi rendeződéséhez, a társadalomba történő sikeres visszailleszkedésük elősegítéséhez, esélyegyenlőtlenségük megszüntetéséhez.
Szakmai munkánk alapját továbbra is az Anyaoltalmazó Alapítvány célkitűzésének megfelelően a peremhelyzetű, etnikailag és szociálisan behatárolt rétegekből származó, lakhatási, - iskolázatlanság és szakképzettség hiányában - foglalkoztatási, életvezetési gondokkal küzdő, a bajban személyi, családi kapcsolataik miatt magukra maradó nők, ill. a hiányos szocializáltság, tanulmányi eredményében, értelmi, érzelmi fejlődésében jelentősen lemaradt, lelkileg megterhelt gyermekek és fiatalok megsegítése képezte.
A hagyományos krízisintervención túl, mely
- szociális munkások közreműködésével aktív családsegítést,
- az elveszett vagy nem is igényelt iratok, dokumentumok pótlását
- munkanélküli és nyugellátások igénylését
- önkormányzati szociális ellátások kiutaltatását
- családtámogatási rendszerek és anyasági ellátások felkutatását
- leendő otthon feltérképezését
- pszichológiai tanácsadást
- jogi tanácsok kikérését
- egészségügyi szolgáltatást
- szakszerű gyermekfelügyeletet jelentett,
a 2004. évben intézményünk gyermekvédelmi programja a társadalmi együttélés szabályainak ismeretében az új közösségekbe való beilleszkedés fontosságát tűzte ki célul.
Fontosnak tartottuk, hogy az anyaotthonainkban élő gyermekek az alapellátás állami keretein (óvoda, iskolai napközi) túl továbbra is hozzájuthassanak azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyek harmonikus fejlődésük szempontjából meghatározók:
- igény szerint gyógypedagógus munkatársunk egyéni fejlesztésekkel segít a tanulási, magatartási problémák leküzdésében
- minden nap 17-18 óráig, szakképzett pedagógusok segítségével, játszóházi foglalkozások keretében nyílik lehetőség a szabadidő hasznos eltöltésének megtapasztalására
- az óvodai, iskolai szünetekben külső programokkal (színházlátogatás, mozi, állatkert, cirkusz, Csodák Palotája stb.) színesítjük a hétköznapok világát
- a hagyományos, tíz napos balatoni táborunk minden résztvevőt életre szóló élményben részesítsen
A program érdekében mindkét házban játszószobát és játéktárat is kialakítottunk, ahová az édesanya bármikor mehet játszani gyermekével (családi játék), valamint ha szükséges, pedagógus munkatársunk segíti a közös játék élményének megtapasztalását.
Folyamatosan arra törekszünk, hogy az intézményeinkben élő édesanyák és gyermekeik az otthonainkban töltött idő alatt a lehető legtöbb formáját tapasztalják meg a segítségnyújtásunknak. Ennek érdekében, ill. a korábbi éveknek megfelelően, az alábbi programokat valósítottuk meg:
- Egészségügyi szolgáltatást nyújtottunk. Hetenként egyszer, orvosi szobánkban tartandó háziorvosi rendelést biztosítottunk mind a felnőttek, mind a gyermekek számára. A csecsemők és kisgyermekek egészségét védőnőnk felügyelte.
- Jogi képviseletet láttunk el. Hetenként egyszeri jogászi segítség lehetőséget biztosított a jogi útvesztőkben való eligazodásban, válóperek, gyermek elhelyezési perek beadásában, lakáskiürítések, vagyonmegosztások foganatosításában, egyéni képviselet ellátásában.
- Pszichológiai tanácsadást nyújtottunk. A gyermekekkel való helyes bánásmódot, a gyermekek lelki megtámogatottságát, az anyák pszichés rendeződését, valamint a családon belüli krízisek kezelését pszichológusaink segítették.
- Kijutási támogatás. A családok kijutásának megkönnyítése érdekében alapítványunk egy jelentős összeg erejéig anyagilag is hozzájárult az új élet megkezdéséhez.
- Az időszakos programok: farsangi, húsvéti mulatság, anyák napi rendezvény, gyermeknapi műsor és ajándékosztás, Mikulás és karácsonyi ünnepség, kirándulások, a névnapok, születésnapok méltó megünneplése mind segítettek feledtetni az otthagyott brutalitást és erőszakot.
- Nyári tábor A rendszeresen - idén kilencedik alkalommal - megvalósuló tíznapos balatoni táborok bár eltérő tematikájúak, közös céljuk alapvetően az, hogy felejthetetlen kikapcsolódást nyújtsanak olyan halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknek, akik eddigi életük során a korlátozott lehetőségek miatt talán egyetlen egyszer sem hagyhatták el szűkebb lakóhelyüket. Az életre szóló élményszerzés mellett a tábor lehetőséget nyújt a szabadidő eltöltésének hasznos és konstruktív, személyiséget építő módjára példát nyújtani, szociális értékeket közvetíteni, a társadalmi devianciákra irányuló prevenciós tevékenységeket folytatni.
- Beszélgető kört szerveztünk, ahol a két épületünkben lakó anyukák megoszthatták egymással tapasztalataikat. A kellemes hangulat megteremtése (tea, sütemény) nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy az anyák feloldódjanak, őszintén beszélni tudjanak problémáikról. Egy-egy beszélgető kör témája volt pl. a beilleszkedés és konfliktuskezelés kérdései, a gyermekekkel való bánásmód, az ünnepi készülődések fontossága, az aktuális problémák megbeszélése, a családi kapcsolatok ápolása, a férfi-női viszony és a barátságok kérdései..
- Családi kirándulásokat szerveztünk. A havonta egyszer hétvégén megrendezésre kerülő program célja az volt, hogy a családok belső erőforrásait mozgósítsuk és rejtett tartalékaikat előhívjuk, valamint hogy azokat a családokat is motiváljuk a részvételre, ahol a problémák igen összetettek, de semmilyen segítői rendszer nem tudta őket megtartani, elindítani a változást. Ez a programelem jelentős sikereket hozott. Azáltal, hogy sikerült megtapasztaltatni a családokkal, hogy képesek együtt játszani és eltölteni egy felhőtlen napot, elindult egy változási folyamat, ami hatással volt a családi rendszerre, javította a családok önértékelését. Ez hosszú távon fontos szempont a krízisek feldolgozásában. A programok közt szerepelt: sportnap, főzőverseny, Bókai kerti séta, strandolás, táncház, menüválasztás a Mc Donald's étteremben.
- Ki mit tud ? vetélkedőt tartottunk. Ennek a programnak elsősorban az volt a célja, hogy az anyaotthonunkban élő gyermekek és felnőttek megmutathassák azokat a rejtett képességeiket, tehetségüket, amelyek a mindennapi életük során nem nyilvánulhatnak meg.
- A 15/1998 (IV. 30) NM rendelet módosítása értelmében a gondozásban részesülő gyermekek számára naponta ötszöri, legalább egy alkalommal meleg, az életkornak és az egészséges táplálkozás követelményeinek megfelelő étkezés megvalósítását biztosítottuk. A gyermekek rendszeres reggelizését és vacsorázását a családgondozó követte nyomon, amennyiben nem volt megfelelő az étel minősége vagy mennyisége, az intézmény élelmiszerraktárából pótolta azokat.
- Péntekenként ruhabörzét rendeztünk. E közösségi program összetartó erejű és hasznos is volt egyben. Az együttműködő partnereinktől, ill. a lakosságtól adományba kapott divatos ruhaneműkből kedvükre válogathattak klienseink saját maguk és gyermekeik számára.
- Mindezeken kívül az anyák életvezetési, mentálhigiénés tanácsadásban részesültek már azzal is hogy az otthonban laktak, be kellett tartaniuk az együttélés szabályait (házirend), ügyelniük kellett a tisztaságra, részt kellett venniük a közös takarításban.
- Az anyaotthonainkban dolgozó kollegáink számára, a még hatékonyabb munkavégzés, a családgondozó mentálhigiénéjének karbantartása, a kiégés megelőzése és pszichés terhelés feloldása érdekében, havi rendszerességgel szupervíziós foglalkozást tartottunk. A más intézményekkel való együttműködés, valamint az intézményen belüli tevékenység összehangolása érdekében havonta esetmegbeszélő csoportot indítottunk el.
A hagyományos, több éve jól működő és eredményes szolgáltatásokon kívül azonban idén több új elemmel is bővítettük a közösségi programok, a szociális gondozás folyamatát.
- A Családi kör elnevezésű programunk keretében az otthonainkban élő, iskoláskorú gyermekek heti rendszerességgel pszichológus és pedagógus vezetésével játékos formában oszthatták meg gondolataikat, érzéseiket a családi élettel kapcsolatos témákban. A program fő hatófelületei: a férfi-női szerep, szülői szerep, aktív dolgozó szerep tartalmainak tisztázása; szabadidős szerepek, alternatív szabadidős tevékenységek megismerése; a tradicionális és modern család összehasonlítása; tolerancia tréning; a családi életciklusok áttekintése volt.
- Mivel az intézményeinkben élő édesanyák jelentős részének gondot okoz a munkahelykeresés és állásuk megtartása, szakemberek bevonásával csoportot szerveztünk az érdeklődők számára. A Nekem is lehet karrierem című program keretében fontosnak tartottuk, hogy a többségi társadalom számára magától értetődő, de az átmeneti otthonainkban élő édesanyák számára ismeretlen technikákat megismertessük és elfogadtassuk. A projekt kétféle csoportot célzott meg: kiscsoport azon anyák számára, akiknek az álláskeresés jelent nehézséget, valamint kiscsoport azon lakóknak, akiknek a munkahely megtartásából adódtak problémái.
- 2003-ban óvodáskorú gyermekeink számára szervezett egészségügyi szűrés kapcsán megdöbbenve tapasztaltuk, hány gyermeknek van tartáshibája, gerincproblémája már kisgyermekkorában. Ezért idén minden héten egyszer gyógytestnevelő segítségével tartásjavító gyógytornát szerveztünk az otthonainkban élő gyermekek és édesanyák számára. A foglalkozások alkalmával lehetőség nyílt arra, hogy speciális eszközökkel, kellemes zene mellett olyan gyakorlatsorokat sajátíthassanak el klienseink, melyek kedvezően befolyásolják az egész szervezet növekedését, hozzájárulnak a légző és keringési rendszer teljesítőképességéhez, a csont és izomrendszer teherbíró képességének növeléséhez.
- Miért ne bántsuk őket! A gyermekbántalmazás és elhanyagolás kérdése nemcsak a médiát és a közvéleményt, de családgondozó munkatársainkat is egyre erősebben foglalkoztatja. Elsősorban a halálesetet és az életveszélyes állapotot okozó esetek, valamint a szexuális bántalmazások kapnak nagy nyilvánosságot felháborító voltuk miatt, holott a gyermekek elhanyagolása és érzelmi bántalmazása is gyakori jelenség. Figyelemfelhívó jelleggel rendeztük azt a programunkat, ahol a szervezők saját készítésű szórólapokkal és plakátok segítségével vonták be az anyákat, vitatták meg mennyire a család belügye a gyermekbántalmazás, szerintük hol van a határ a fenyítés és a bántalmazás között, bántalmazásnak számít-e egy pofon elcsattanása, melyek a visszafordíthatatlan következmények, lelki törések egy gyermek életében.
Budapest, 2005. április 19.
Farkas Eszter |
Haraszti István. |
intézményvezető |
titkár |
|